Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów
Wydarzenia

08.08.2018 RODO
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP dostosowała procesy przetwarzania danych osobowych do nowych zasad RODO
więcej »

31.01.2018 Terminy egzaminów i opłaty na 2018r.
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna ustaliła terminy egzaminów na uprawnienia budowlane w roku 2018.
więcej »

19.12.2016 Opłaty w roku 2018
Krajowa Rada Izby Architektów w dniu 11 października 2017 r. ustaliła miesięczną wysokość składki członkowskiej obowiązującej w Izbie Architektów RP w roku 2018.
więcej »

17.05.2014 Porady prawne
Porady prawne dla członków Izby udzielane są ustnie przez prawników ZPOIARP, po uprzednim uzgodnieniu terminu spotkania w biurze ZPOIARP (tel. 91 434 74 64)

wszystkie »

Wyszukiwanie informacji
Newsletter

Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego

Informacje

START » Informacje » Informacje

Informację opublikowano: 09.04.2017 | Aktualizacja: 09.04.2017
Zachodniopomorscy architekci na targach Bud Gryf

Jak wybudować dom taniej, szybciej i bez błędów proceduralnych, o tym dyskutowali dziś zachodniopomorscy architekci podczas szczecińskich targów Bud Gryf.
Debatę zorganizowała Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP, a przysłuchiwali się jej zwiedzający targi, którzy przymierzają się do rozpoczęcia inwestycji i chcą uniknąć niepotrzebnych błędów.

Temat debaty - "Pogromcy mitów w zawodzie architekta" został wybrany celowo, by uzmysłowić początkującym inwestorom, z czym wiąże się praca architekta, w czym może pomóc i ile można zaoszczędzić czasu, pieniędzy i nerwów na prawidłowym prowadzeniu inwestycji.

Podczas debaty architekci zrzeszeni w Izbie: Rafał Szpilkowski, Gaweł Biedunkiewicz  oraz Piotr Błażejewski przekonywali, że warto korzystać z usług lokalnych pracowni, bo to się zwyczajnie opłaca. Mitem jest bowiem teza, że projekty typowe, które masowo zalały rynek, są tanie.

Zdaniem Piotra Błażejewskiego, sam koszt zakupu projektu to dopiero skromny początek. Potem dochodzi jeszcze masa wydatków związana z dostosowaniem takiego projektu do warunków miejscowych.
- Co ważne, wskazane jest, żeby inwestor skontaktował się z architektem przed kupnem nie tylko projektu, ale nawet działki budowlanej. Bo wtedy architekt jest w stanie ocenić, czy budynek, jaki chce postawić inwestor, rzeczywiście da się tam postawić.

Gaweł Biedunkiewicz podczas dyskusji przytoczył kilka przykładów sytuacji, w których inwestorzy kupili gotowy projekt, a potem mieli mnóstwo problemów z wykorzystaniem ich na swoich działkach.
- W jednym przypadku inwestor kupił taki projekt, który w praktyce oznaczał, że nie da się inaczej postawić domu na działce niż tak, by okna salonu skierowane były na północ. Teraz proszę się postawić na miejscu kogoś, kto przez 30 lat będzie spłacał kredyt za dom, który ma taką wadę.

Rafał Szpilkowski przypomniał, że zrzeszeni w Izbie Architektów specjaliści mają uprawnienia, które pozwalają właściwie prowadzić projekty inwestycyjne a Izba pilnuje, by jej członkowie byli jak najlepiej do tego przygotowani.

Obok debaty, przedstawiciele Izby prowadzili także podczas targów bezpłatne porady dla inwestorów. Zwiedzającym doradzali architekci:  Jan Łukaszewski - Przewodniczący ZPOIA RP, Aleksandra Hamberg-Federowicz - Sekretarz ZPOIA RP oraz Czesław Złotnik.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również "Warsztat małego architekta", gdzie dzieci zwiedzających mogły wcielić się w rolę architektów. Warsztaty zostały zorganizowane wspólnie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza  Wielkiego w Szczecinie, który od lat kształci kolejne pokolenia specjalistów z branży architektoniczno-budowlanej. 
  Drukuj stronę Drukuj stronę
Udostępnij na:
© 2005 SARP Koszalin. Wszelkie prawa zastrzeżone. Code & Design: Krzysztof Suszka