Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów
Wydarzenia

08.08.2018 RODO
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP dostosowała procesy przetwarzania danych osobowych do nowych zasad RODO
więcej »

31.01.2018 Terminy egzaminów i opłaty na 2018r.
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna ustaliła terminy egzaminów na uprawnienia budowlane w roku 2018.
więcej »

19.12.2016 Opłaty w roku 2018
Krajowa Rada Izby Architektów w dniu 11 października 2017 r. ustaliła miesięczną wysokość składki członkowskiej obowiązującej w Izbie Architektów RP w roku 2018.
więcej »

17.05.2014 Porady prawne
Porady prawne dla członków Izby udzielane są ustnie przez prawników ZPOIARP, po uprzednim uzgodnieniu terminu spotkania w biurze ZPOIARP (tel. 91 434 74 64)

wszystkie »

Wyszukiwanie informacji
Newsletter

Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego

Informacje

START » Informacje » Informacje

Informację opublikowano: 12.05.2010 | Aktualizacja: 12.05.2010
Autor... czy autorzy wielobranżowego projektu budowlanego?

W imieniu Okręgowej Rady ZPOIARP informuję Koleżanki i Kolegów, że nasza Izba mając na uwadze przyjętą przez Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM w Szczecinie praktykę żądania wskazywania w wielobranżowych projektach jednego autora, wystąpiła do Ministerstwa Infrastruktury o interpretację przepisów w tej kwestii i taką uzyskała.

Departament Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury wskazał, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego projekt może być opracowany przez kilku projektantów i każdy z nich jest uznawany za autora. Wszyscy projektanci (autorzy) opracowujący projekt powinni być wskazani we wniosku o pozwolenie na budowę, a jest to spełnione przez umieszczenie ich nazwisk na stronie tytułowej projektu budowlanego (zgodnie z przepisami §3ust 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w piśmie) , który jest integralną częścią tego wniosku. W piśmie z 31.03.2010r. Ministerstw wskazało, że odnosi się to również do treści decyzji o pozwoleniu na budowę jak również do decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, a więc organ wydający PnB w treści decyzji jako autora wymienia wszystkich projektantów wskazanych w projekcie.
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP skierowała do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz do Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie (w tej kwestii uznającego stanowisko UM za prawidłowe) pismo prezentujące stanowisko izby, podzielone przez Departament Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury. W załączeniu treść pism.

Mam nadzieję, ze nasze działanie przyczyni się do odstąpienia przez UM w Szczecinie od dotychczasowej praktyki w sprawie autora projektu.

Życzę powodzenia
przewodniczący

 
  Drukuj stronę Drukuj stronę
Załączniki (2 dokumenty):
Udostępnij na:
© 2005 SARP Koszalin. Wszelkie prawa zastrzeżone. Code & Design: Krzysztof Suszka