Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów
Wydarzenia

04.01.2019 Opłaty w roku 2019
Krajowa Rada Izby Architektów RP ustaliła miesięczną wysokość składki członkowskiej obowiązującej w Izbie Architektów RP w roku 2019.
więcej »

02.01.2019 Terminy egzaminów i opłaty na 2019r.
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna ustaliła terminy egzaminów na uprawnienia budowlane w roku 2019.
więcej »

08.08.2018 RODO
Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP dostosowała procesy przetwarzania danych osobowych do nowych zasad RODO
więcej »

17.05.2014 Porady prawne
Porady prawne dla członków Izby udzielane są ustnie przez prawników ZPOIARP, po uprzednim uzgodnieniu terminu spotkania w biurze ZPOIARP (tel. 91 434 74 64)

wszystkie »

Wyszukiwanie informacji
Newsletter

Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego

Informacje

START » Informacje » Informacje

Informację opublikowano: 30.07.2018 | Aktualizacja: 30.07.2018
Informacja

Szczecin, 25.07.2018 r.

Szanowne Koleżanki, szanowni Koledzy,

Jesteśmy na początku działalności V kadencji Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Zostaliśmy obdarzeni przez Was zaufaniem i chcemy jak najlepiej wywiązać się z naszych zobowiązań.

Zmiany osobowe zaszły nie tylko w izbach okręgowych, w tym w naszej Zachodniopomorskiej Okręgowej Izbie Architektów, ale również w Izbie Krajowej. Na czele naszego samorządu stanęła arch. Małgorzata Pilinkiewicz, wywodząca się ze Śląskiej Okręgowej Izby Architektów. Jej program wyborczy, który przekształcił się w program działań Krajowej Izby Architektów, jest spójny z naszymi deklaracjami, a tym samym – mamy nadzieję - spójny z oczekiwaniami większości z Was.

Wszyscy odczuwamy potrzebę poprawienia skuteczności wymiany informacji pomiędzy członkami naszego samorządu i przedstawicielami, zasiadającymi w organach naszej izby - stąd ta informacja skierowany na Wasze ręce. Chcemy w niej przedstawić najważniejsze działania, które już zostały rozpoczęte lub będą realizowane w najbliższym czasie.

Zainicjowane zostały prace nad przebudową strony internetowej ZPOA, tak by dostosować jej formę do oczekiwań członków i obecnie funkcjonujących technologii informatycznych. Podobne prace  zostały rozpoczęte w Krajowej Izbie Architektów w celu stworzenia jednolitego formatu dla wszystkich izb okręgowych. Chcemy by strona internetowa w nowej odsłonie stała się podstawowym narzędziem wymiany informacji i zdobywania wiedzy ułatwiającej nam bieżącą pracę.

Wprowadziliśmy zasadę, by na naszej stronie internetowej zamieszczać bieżące informacje z działań  Rady ZPOIA, w tym o tematach podejmowanych na comiesięcznych posiedzeniach. Chcemy również informować o zadaniach realizowanych przez poszczególne organy ZPOIA jak i organy Krajowej Izby Architektów RP. Będziemy informować również o prowadzonych działaniach legislacyjnych.

Wiele informacji udostępnionych nam na portalach internetowym izb nie jest wystarczająco rozpropagowanych, a tym samym  wykorzystywanych w bieżącej pracy.

Są to, np.:

Warsztat Architekta,
Archi-Legis
czy też opracowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju portal: www.budowlaneabc.gov.pl.

Warto do nich zaglądać, ale deklarujemy, ze w trakcie obecnych prac informatycznych dostępność do tych portali ma być poprawiona.

Krajowa Izba Architektów podjęła także działania mające na celu zapewnienie dostępu do zasobów Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz programu LEX w zakresie prawa budowlanego, prawa administracyjnego i powiązanych rozporządzeń. Planowane jest wypracowanie formuły bezpłatnego dostępu wszystkim członkom.

Bardzo istotnym problemem zauważonym na poziomie Krajowej Izby Architektów jest obecna forma i zakres ubezpieczenia zawodowego. Jest to obszar działania znacząco wpływający na warunki wykonywania naszego zawodu. Temat ten został również podjęty przez naszego kolegę arch. Tomasza Samborskiego. Zorganizował on spotkanie z firmą brokerską specjalizującą się
w ubezpieczeniach prac projektowych. Informacja z tego spotkania została również Wam udostępniona na naszej stronie internetowej. Przed nami analiza wprowadzenia bardziej elastycznych i lepszych możliwości.

Po wakacjach zaplanowane są w okręgach kolejna szkolenia, w tym przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ws. prac archeologicznych towarzyszących inwestycjom budowlanym - już dziś serdecznie zapraszamy na ich szczecińskie edycje.

Dla lepszej komunikacji wewnątrz samorządu zawodowego od września planujemy wprowadzić dyżury członków Rady, w czasie których będzie można osobiście podzielić się problemami i propozycjami nowych działań. Terminy będą podane wkrótce.

Codzienność zawodowa wszystkich nas nie jest łatwa. Warunki wykonywania zawodu architekta nieustannie się zmieniają. Otoczenie prawne jest na wielu polach modyfikowane, pojawiają się też koncepcje radykalnych zmian. W sprawach publicznych i prawotwórczych dotyczących szeroko rozumianego zawodu, jeśli tylko jest taka możliwość, nasi przedstawiciele zabierają głos. Niestety, nie zawsze jest on uwzględniany. Nowe władze Rady Krajowej deklarują jednak, że będą podejmować szerokie działania w interesie członków samorządu zawodowego architektów.

Nie zapominajmy jednak, że Izba działa w ramach prawa, realizując przed wszystkim obowiązki zapisane w ustawie o samorządzie zawodowym.

Liczymy na Wasze wsparcie i współpracę w bieżącej pracy i nowych inicjatywach.

Rada 
Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP

 
  Drukuj stronę Drukuj stronę
Udostępnij na:
© 2005 SARP Koszalin. Wszelkie prawa zastrzeżone. Code & Design: Krzysztof Suszka