Facebook
pismo_w_sprawie_„budowa_obiektu_naukowo-badawczego_i_administracyjnego_uniwersytetu_szczecinskieg. wielkopolskiej 15 w szczecinie”
Dodano: 21 kwi 2022 | Aktualizacja: 27 kwi 2022 10:00:11 Komunikaty

Pismo w sprawie „Budowa obiektu naukowo-badawczego i administracyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 w Szczecinie”

             W dniu 08 kwietnia br. zostało ogłoszone postępowanie przetargowe przygotowane przez Uniwersytet Szczeciński na zadanie: A-ZP.382.05.2022.WB Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania pd. „Budowa obiektu naukowo-badawczego i administracyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 w Szczecinie” , w trybie zapytania ofertowego.

           Jako przedstawiciele zachodniopomorskiego samorządu zawodowego architektów, których zadaniem jest m.in. zgodnie z § 6 pkt.1 Statutu – „Celem nadrzędnym Izby jest ochrona przestrzeni i architektury jako dobra publicznego” wyrażamy nasz sprzeciw i wielkie ubolewanie nad wybranym trybem przeprowadzonego postępowania na w.w. zagadnienie projektowe, zlokalizowane w najatrakcyjniejszej dzielnicy stolicy województwa zachodniopomorskiego. Postępowanie to stoi też w sprzeczności z zapisami Artykułu 2 Listu Intencyjnego podpisanego w 2019 roku przez JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego i Prezesa SARP O. Szczecin, który brzmi: „ Uniwersytet w swoim planie inwestycyjnym oraz w swojej polityce zamówień na prace projektowe bądź projektowo-wykonawcze, preferować będzie zamówienia oparte na kryterium jakości, w tym przede wszystkim uznając konkursy architektoniczne i urbanistyczne jako najwłaściwszą drogę wyboru najlepszych rozwiązań, gzie SARP jako Partner będzie wspierał Uniwersytet merytorycznie w organizacji i rozstrzyganiu.”

            Dostrzegamy i doceniamy wysiłki miasta w podniesienie i utrzymanie walorów przestrzeni wspólnej, zwłaszcza w otoczeniu Parku Kasprowicza – Jasne Błonia oraz w otoczeniu Złotego Szlaku.

           Z przykrością przyglądamy się postępowaniom, w których wygrywa nie wartość estetyczno-funkcjonalna i ekonomiczna utworu architektonicznego, tylko najniższa cena. Niepokojące są również zapisy abuzywne umieszczone w projekcie umowy, załączonej do opisu zamówienia.

          W imieniu własnym, Rady ZPOIA RP oraz Zarządu SARP O. Szczecin zgłaszamy nasz sprzeciw i ubolewanie nad działaniami mogącymi prowadzić do obniżenia walorów estetycznego ładu przestrzennego miasta Szczecina.

Pamiętajmy o tym, że my odejdziemy, a architektura pozostanie aby kształtować , przekazywać wartości i idee kolejnym pokoleniom. W związku z tym, apelujemy aby wybrać najlepsze rozwiązanie projektowe w drodze ogłoszonego konkursu architektonicznego.

 

Ta strona korzysta z plików cookies oraz technologii local storage, w celu podniesienia komfortu użytkownia strony. Szczegóły znajedziesz w naszej polityce prywatności oraz w informacji o sposobie przetwarzania danych osobowych (RODO).
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z tej strony wyrażasz na to zgodę.