Facebook
sumienie_detalu.
Dodano: 25 sty 2021 | Aktualizacja: 25 sty 2021 12:20:38 Wydarzenia

Forum Designu i Architektury D&A/ Sumienie detalu

Sumienie detalu – pod takim tytułem odbędzie się 3 lutego 2021 r. kolejna edycja Forum Designu i Architektury D&A.

Tym razem debata zaplanowana została w przestrzeni online.

Forum Designu i Architektury D&A było dotychczas integralną częścią najważniejszych i największych w naszej części Europy Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie branży zostało przełożone na listopad (23-26.11.2021 r.), natomiast Forum, jako przestrzeń umożliwiająca swobodną dyskusję nad bieżącymi wyzwaniami związanymi z cywilizacyjnymi kryzysami, odbędzie się – tak jak w ubiegłych latach – już na początku lutego. O tym, czym jest detal, jaką rolę pełni w strukturze czy szerzej: w architekturze warto dziś rozmawiać przynajmniej z trzech powodów:

  • Walka z kryzysami, jakie przynosi nam współczesność, to nie tylko ważne dyskusje o wartościach, ale też przesunięcia w świecie materialnym, poskładanym z mrowia domagających się uwagi detali, które mogą urealnić pożądane zmiany.
  • Zmienia się także profesja architekta – to coraz rzadziej mistrz, a coraz częściej specjalista rozwijający się w określonym kierunku, myślący o tworzonych wnętrzach, budynkach, układach z określonej perspektywy.
  • Skupienie na detalu łączy też projektantów z branżystami – stawia w centrum rozwiązania (oświetleniowe, izolacyjne, konstrukcyjne i wiele innych), ale jednocześnie stawia przed nimi nowe wyzwania.

Podczas Forum Designu i Architektury chcielibyśmy pokazać, że detal niekoniecznie oznacza zbytek. Skupienie na tym, co prozaiczne i małe sprzyjać może tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie, prowadzić może też do myślenia o relacjach łączących podobne przedmioty ze światem natury czy z przyszłością. Koncentracja na detalu nie musi oznaczać ciasnej specjalizacji, ale raczej nowe szanse, jakie obecnie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach.

Gośćmi specjalnymi Forum będą Tim Inglod, humaniasta, profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Aberdeen, który bada powiązania między antropologią, archeologią, sztuką i architekturą, wskazując na potrzebę przemyślenia wielkich spraw naszej współczesności przez pryzmat detalu oraz Lars Emil Kragh, przedstawiciel branży architektonicznej, wskazujący na nowe szanse zawodowe, jakie niesie dla architektów wybór specjalizacji.
W dyskusjach o architekturze udział wezmą też polscy architekci, krytycy, dziennikarze, akademicy, przedsiębiorcy, aktywiści przestrzenni. Wśród panelistów spotkamy m.in. Bognę Świątkowską, Małgorzatę Kucewicz, Macieja Frąckowiaka, Zbigniewa Maćkowa, Tomasza Klimka, Milenę Trzcińską i Jakuba Głaza.

Na wydarzenie odbywające si w formule on-line zapraszają organizatorzy i patroni honorowi: Grupa MTP, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Więcej informacji: www.forumdia.pl

Załączniki:

Ta strona korzysta z plików cookies oraz technologii local storage, w celu podniesienia komfortu użytkownia strony. Szczegóły znajedziesz w naszej polityce prywatności oraz w informacji o sposobie przetwarzania danych osobowych (RODO).
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z tej strony wyrażasz na to zgodę.