WAŻNY KOMUNIKAT dotyczący spraw członkowskich omówionych na Krajowym Zjeździe Izby Architektów RP
Na prośbę Przewodniczącego Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz po dekretacji Przewodniczącego ZPOIA RP Pana Piotra Błażejewskiego, przekazujemy Państwu informacje o Krajowym Zjeździe Izby Architektów RP, który odbył się 10 grudnia 2022 roku.
Jego przedmiotem była informacja o działalności Krajowej Rady w ciągu ostatnich miesięcy oraz przyjęcie budżetu Izby Architektów RP na rok 2023. Istotnym jego elementem było podpisanie memorandum dotyczącego przyszłej współpracy architektów polskich i ukraińskich. Prezydium KRIA poinformowało o działaniach na rzecz wstrzymania deregulacji naszego zawodu, która ma polegać na wprowadzeniu przez ustawodawcę zmian w Prawie Budowlanym w zakresie rozszerzenia uprawnień inżynierów i techników budownictwa do projektowania architektonicznego wszelkiego rodzaju budynków o kubaturze do 1000 m3. Zjazd delegatów zajął w tej sprawie pisemne stanowisko, które zostanie przedstawione w Ministerstwie.
Ważna i trudna była dyskusja na temat przyszłorocznego budżetu. Kolega skarbnik przedstawił analizy, z których wynikało, że dalsze utrzymanie wysokości składki zagrozi istnieniu naszego samorządu. Może to prowadzić np. do wchłonięcia nas przez inny, większy samorząd. Wzrost bieżących kosztów, który odczuwamy w domu i w pracy, nie omija naszej Izby. Szczególne zagrożone jest istnienie okręgów zrzeszających mniej niż 500 osób. Jeśli mamy zachować solidarny charakter naszej organizacji, to składka musi zostać zwiększona. Efektów ekonomicznych światowej pandemii i wojny za granicą nie da się dłużej ignorować. Nie mamy możliwości dodrukowania pieniędzy dla zachowania ciągłości działań na rzecz naszego zawodu. Po niełatwej dyskusji zjazd zdecydował większością głosów o podniesieniu składki o 15 złotych miesięcznie. W tej sytuacji istotna jest racjonalność naszych zachowań. Jeśli nie będziemy podpisywać projektów wykonanych przez osoby nieuprawnione, nie będziemy składać rażąco zaniżonych ofert cenowych, to damy radę. Niezwykle ważna jest praca komisji pracujących przy Krajowej Radzie Izby: do spraw legislacji, warunków wykonywania zawodu czy spraw polityki finansowej. Koleżanki i koledzy reprezentujący wszystkie okręgi muszą przeanalizować obecną strukturę naszych wydatków i wydać być może niepopularne rekomendacje. Czy każdy okręg musi mieć komisję kwalifikacyjną, sąd dyscyplinarny, kosztowne biuro, itp.? Czy “Zawód Architekt” musi być drukowany i wysyłany?